11-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olishga bag‘ishlangan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirni universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berib, yoshlarning huquqiy savodxonligini oshirish, qonunlarga hurmat ruhida tarbiyalash hamda jinoyatchilikning oldini olishda amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda Uchtepa tumani Ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i, polkovnik Dilmurod Mirsadiqov, boshqarma boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari, polkovnik Baxodir Xaqnazarov hamda podpolkovnik Abdurashid Ochilov ishtirok etishdi.
Muloqot davomida yoshlarda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, giyohvandlikning oldini olish, kibermakonda yuzaga kelayotgan huquqbuzarliklarning salbiy oqibatlari hamda ularga qarshi samarali kurash masalalari keng yoritildi.
Mutasaddilar tomonidan giyohvandlikning jamiyat hayotiga tahdidi va og‘ir oqibatlari haqida tushuntirish berilib, bu illatga qarshi kurashishning huquqiy va ijtimoiy mexanizmlari atroflicha bayon qilindi. Shuningdek, talabalar uchun raqamli makonda ongli harakat qilish, kiberjinoyatlardan himoyalanish va ijtimoiy tarmoqlardan xavfsiz foydalanish bo‘yicha foydali tavsiyalar berildi.
Tadbir ochiq muloqot ruhida kechdi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib, o‘z fikr va takliflarini bildirishdi. Ishtirokchilar esa ularning har bir savoliga batafsil va asosli javob qaytardilar.
Uchrashuv yoshlarning huquqiy ongi va ijtimoiy mas’uliyatini mustahkamlash, shuningdek, jinoyatchilik va turli salbiy illatlarga qarshi kuchli immunitetni shakllantirishda muhim qadam bo‘ldi.

On September 11, a meeting on the prevention of crime and offenses was held at the Uzbekistan State World Languages University.
The event was opened by Rector Ilkhomjon Tuxtasinov, who emphasized the importance of improving students’ legal literacy, fostering respect for the law, and the significance of ongoing reforms in preventing crime.
The meeting was attended by Colonel Dilmurod Mirsadiqov, Head of the Uchtepa District Department for Coordination of Internal Affairs, Colonel Bakhodir Haqnazarov, First Deputy Head of the Department, and Lieutenant Colonel Abdurashid Ochilov.
During the dialogue, issues such as promoting a healthy lifestyle, preventing drug addiction, the negative consequences of offenses in cyberspace, and effective ways to combat them were widely discussed.
Officials explained the serious threats and consequences of drug abuse for society and outlined the legal and social mechanisms for combating this issue. Students also received practical advice on safe behavior in the digital space, protection against cybercrime, and the secure use of social media.
The event was held in an open-dialogue format, where students asked questions and shared their opinions and suggestions, receiving detailed and well-reasoned answers from the speakers.
This meeting became an important step in strengthening students’ legal awareness and social responsibility, as well as in building strong immunity against crime and negative social phenomena.