O‘zDJTU huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi va Sankt-Peterburg davlat universiteti o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi
Joriy yilning 22–23-may kunlari Namangan davlat universitetida bo‘lib o‘tayotgan O‘zbekiston va Rossiya hududlararo rektorlar konferensiyasi doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi hamda Rossiyaning Sankt-Peterburg davlat universiteti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi.
Ushbu hujjat oliy ta’lim sohasida o‘qituvchilar malakasini oshirish, ilmiy va metodik hamkorlikni rivojlantirish, tajriba almashish hamda qo‘shma malaka oshirish kurslarini amalga oshirishga xizmat qiladi.
Shartnomaga muvofiq:
Professor-o‘qituvchilar uchun 144 soatli malaka oshirish kursi tashkil (72 soati Sankt-Peterburg davlat universiteti tomonidan, 72 soati O’zDJTU huzuridagi Tarmoq markazi tomonidan amalga oshiriladi);
Ta’lim jarayoniga zamonaviy pedagogik va raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha seminarlar o‘tkaziladi;
Qo‘shma metodik ishlanmalar va ilmiy-amaliy anjumanlar tashkil etiladi.
Ushbu hamkorlik oliy ta’lim tizimida kadrlar salohiyatini oshirish, ilg‘or xorijiy tajribani tatbiq etish va xalqaro akademik aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.

Cooperation Agreement Signed Between the Network Center for Retraining and Advanced Training of Pedagogical Staff under UzSWLU and Saint Petersburg State University
On May 22–23 of this year, within the framework of the Uzbekistan–Russia Interregional Rectors’ Conference held at Namangan State University, a cooperation agreement was signed between the Network Center for Retraining and Advanced Training of Pedagogical Staff under Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU) and Saint Petersburg State University of Russia.
The agreement aims to enhance teacher qualifications in higher education, promote scientific and methodological collaboration, facilitate experience exchange, and implement joint professional development courses.
According to the agreement:
A 144-hour advanced training course will be organized for academic staff (72 hours conducted by Saint Petersburg State University and 72 hours by the UzSWLU Network Center);
Seminars will be held on the integration of modern pedagogical and digital technologies into the educational process;
Joint methodological developments and scientific-practical conferences will be organized.
This cooperation marks a significant step in strengthening human capacity in higher education, applying advanced international experience, and reinforcing academic relations on a global level.