22-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov koreyalik xorijiy mutaxassis-o‘qituvchilar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Sharq filologiyasi fakulteti Koreys filologiyasi kafedrasida faoliyat olib borayotgan xorijlik o‘qituvchilar – Yoon Dong Kyeon, Kim Kyung Ae, Ko Eun Hee, Na Sahm Il, Lee Ji Won, Yun Nan Ju, Na Jong Ib, Park Jeong Ju va Choi Seong-Hoon ishtirok etdilar. Shuningdek, universitet rahbariyati vakillaridan xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Juxraev hamda Koreys filologiyasi kafedrasi mudiri S. Bobomurotova ham qatnashdilar.
Uchrashuv davomida rektor xorijlik o‘qituvchilarning yashash va yotoqxonadagi sharoitlari, ulardan qoniqishlari bilan qiziqdi. Suhbat chog‘ida mehmonlar O‘zDJTU talabalarining bilimga chanqoqligi va yoshlikdagi faolligi ularni hayratga solganini, Janubiy Koreyada esa bunday manzarani kam uchratishlarini ta’kidladilar.
Koreyalik o‘qituvchilar shuningdek:
“Bu yerda talabalar juda faol va bilim olishga intiluvchan. Ularning shijoati bizni quvontirdi. Shuningdek, men dekanni doimo ish ustida ko‘raman. U xonalarni aylanib, agar jihozlar yetishmasa, darhol choralar ko‘radi. Bu esa biz uchun katta e’tibor va g‘amxo‘rlikning belgisi”, — deya fikr bildirdilar hamda uchrashuv tashkillashtirilganiga minnatdorchilik izhor qildilar.
Mazkur uchrashuv universitetda xorijiy mutaxassislar uchun yaratilgan sharoitlarni yanada yaxshilash, talabalarning xorijiy tillarga bo‘lgan qiziqishini oshirish hamda hamkorlikdagi loyihalarni kengaytirishga xizmat qildi.

Сегодня, 22 сентября, ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов провёл встречу с корейскими иностранными специалистами-преподавателями.
Во встрече приняли участие иностранные преподаватели кафедры корейской филологии факультета восточной филологии – Yoon Dong Kyeon, Kim Kyung Ae, Ko Eun Hee, Na Sahm Il, Lee Ji Won, Yun Nan Ju, Na Jong Ib, Park Jeong Ju и Choi Seong-Hoon. Также участвовали проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, декан факультета восточной филологии Д. Жухраев и заведующая кафедрой корейской филологии С. Бобомуротова.
В ходе встречи ректор поинтересовался условиями проживания иностранных преподавателей и их удовлетворённостью общежитием. В беседе гости отметили, что жажда знаний студентов УзГУМЯ и их активность в молодом возрасте поразили их, и что в Южной Корее подобную картину встретить нелегко.
Корейские преподаватели также отметили:
«Здесь студенты очень активны и стремятся к знаниям. Их энтузиазм нас порадовал. Кроме того, я всегда вижу декана на работе. Он обходит аудитории и, если не хватает оборудования, сразу принимает меры. Это для нас знак большого внимания и заботы», — сказали они и выразили благодарность за организацию встречи.
Данная встреча послужила дальнейшему улучшению условий для иностранных специалистов, повышению интереса студентов к иностранным языкам и расширению совместных проектов.