O‘zDJTUda “Sun’iy intellektning til o‘rganishdagi o‘rni” mavzusida talabalar ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
29-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili integrallashgan kursi–3 kafedrasi tashabbusi bilan “Sun’iy intellektning til o‘rganishdagi o‘rni” mavzusida talabalar ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda universitet rahbariyati, xorijiy hamkorlar, kafedra professor-o‘qituvchilari, iqtidorli talabalar hamda boshqa fakultet vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyani O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Otabek Yusupov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shuningdek, Ingliz tili integrallashgan kursi–3 kafedrasi mudiri Po‘latjon Habitovich Omonov konferensiyaning maqsadi va ahamiyati yuzasidan so‘z yuritdi.
Konferensiya yalpi majlisdan so‘ng uch sho‘baga bo‘lingan holda davom etdi:
1. Chet tillarini o‘rganishda zamonaviy dasturlar va ilovalar
2. Til o‘rganishda onlayn vositalar va ularning afzalliklari
3. Madaniyatlararo muloqotni osonlashtiruvchi raqamli texnologiyalar
Talabalar tomonidan sun’iy intellekt texnologiyalarining til o‘rganishdagi afzalliklari, muammolari va istiqbollari yuzasidan ilmiy-tahliyiy ma’ruzalar taqdim etildi. Ishtirokchilar til o‘rganishda ChatGPT, Duolingo, Grammarly, Google Translate kabi raqamli vositalarning o‘rni, imkoniyatlari va samaradorligi haqida atroflicha fikr almashdilar.
Konferensiya yakunida faol ishtirok etgan talabalar va eng yaxshi taqdimot sohiblari tashkiliy qo‘mita tomonidan faxriy yorliqlar va sertifikatlar bilan taqdirlandi.

В УГЯТУ прошла студенческая научно-практическая конференция на тему «Роль искусственного интеллекта в изучении языков»
29 мая по инициативе кафедры «Интегрированный курс английского языка–3» Узбекского государственного университета мировых языков состоялась студенческая научно-практическая конференция на тему «Роль искусственного интеллекта в изучении языков».
В мероприятии приняли участие руководство университета, зарубежные партнёры, преподаватели кафедры, одарённые студенты и представители других факультетов.
С вступительным словом конференцию открыл проректор по научной работе и инновациям Отабек Юсупов. Заведующий кафедрой «Интегрированный курс английского языка–3» Пулатжон Хабитович Оманов рассказал о целях и значении конференции.
После пленарного заседания конференция продолжилась в трёх секциях:
1. Современные программы и приложения в изучении иностранных языков
2. Онлайн-инструменты в изучении языков и их преимущества
3. Цифровые технологии, способствующие межкультурной коммуникации
Студенты представили научно-аналитические доклады по преимуществам, проблемам и перспективам использования технологий искусственного интеллекта в изучении языков. Участники обсудили эффективность и возможности цифровых инструментов, таких как ChatGPT, Duolingo, Grammarly и Google Translate.
В завершение конференции активные участники и авторы лучших презентаций были награждены почетными грамотами и сертификатами от организационного комитета.