Rossiyalik olimlar O‘zbekiston yoshlari uchun ma’ruzalar o‘tkazmoqda
Moskva, Novosibirsk, Bryansk, Qozon, Vladivostok va Krasnoyarsk shaharlaridagi yetakchi oliy o‘quv yurtlari hamda ilmiy markazlardan tashrif buyurgan 10 nafar taniqli rus olimlari – turli fan sohalarida e’tirof etilgan mutaxassislar, xalqaro miqyosda tan olingan ilmiy yutuqlarga ega tadqiqotchilar 6-13- oktabr kunlari Toshkent, Chirchiq, Andijon, Farg‘ona va Namangan shaharlaridagi o‘quvchi-yoshlar hamda talabalarga ma’ruzalar o‘qishi haqida xabar bergan edik.
Bugun, 6-oktabrdan boshlab Oʻzbekiston Respublikasida “Kelajak olimlari” xalqaro loyihasining birinchi ilmiy-ma’rifiy tadbirlari start oldi.
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida ham mazkur loyiha doirasidagi dasturlar tashkil etildi. Tadbirni OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi.
Mutaxassislar oʻz ma’ruzalari va taqdimotlari davomida yangi, noyob materiallar yaratish va ularni amaliy hayotda qo‘llash, atrof-muhit o‘zgarishlari va sayyoramiz kelajagi kabi zamonaviy ilmiy yutuqlar haqida so‘z yuritdilar.
Loyiha orqali OʻzDJTU talabalari zamonaviy olimlar bilan bevosita muloqot qilish, ilmiy tadqiqotlar natijalari bilan tanishish, savollar berish, ilm-fan sohasida muvaffaqiyatli faoliyat yuritish uchun zarur kompetensiyalar haqida bilib olish; tadqiqotchilar va o‘qituvchilar esa professional aloqalarini kengaytirib, tajriba almashish hamda qo‘shma ilmiy tadqiqotlar istiqbollarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Ma’lumot uchun: “Kelajak olimlari” loyihasi Rossiya Fan va oliy ta’lim vazirligi tashabbusi bilan, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi, Rossotrudnichestvo agentligi hamda “Nauka.rf” portali ko‘magida amalga oshirilmoqda. Loyiha tashkilotchisi esa A.S. Pushkin nomidagi Rossiya davlat rus tili instituti hisoblanadi.

Российские учёные проводят лекции для молодёжи Узбекистана
10 известных российских учёных из ведущих вузов и научных центров Москвы, Новосибирска, Брянска, Казани, Владивостока и Красноярска — признанные специалисты в различных областях науки и обладатели международных научных достижений — с 6 по 13 октября проводят лекции для учащихся и студентов Ташкента, Чирчика, Андижана, Ферганы и Намангана.
Сегодня, 6 октября, в Республике Узбекистан стартовали первые научно-просветительские мероприятия международного проекта «Учёные будущего».
В Узбекистанском государственном университете мировых языков также организованы программы в рамках данного проекта. Мероприятие открыл ректор университета Илхомджон Тухтасинов.
В своих лекциях и презентациях специалисты рассказали о создании новых уникальных материалов и их практическом применении, изменениях окружающей среды и будущем нашей планеты — современных научных достижениях.
Благодаря проекту студенты УзГУМЯ получили возможность напрямую общаться с современными учёными, знакомиться с результатами научных исследований, задавать вопросы, узнавать о компетенциях, необходимых для успешной работы в науке; а исследователи и преподаватели — расширять профессиональные связи, обмениваться опытом и обсуждать перспективы совместных научных исследований.
Для справки: проект «Учёные будущего» реализуется по инициативе Министерства науки и высшего образования России при поддержке Министерства иностранных дел РФ, агентства Россотрудничество и портала «Наука.рф». Организатор проекта — Российский государственный институт русского языка имени А.С. Пушкина.
Участие во всех мероприятиях проекта бесплатное.
Самые активные участники будут отмечены специальными подарками от организаторов.
Полное расписание и информация о регистрации размещены на сайте проекта (https://science-future.ru/).