Rossiyalik olimlar O‘zbekiston yoshlari uchun ma’ruzalar o‘tkazmoqda
Moskva, Novosibirsk, Bryansk, Qozon, Vladivostok va Krasnoyarsk shaharlaridagi yetakchi oliy o‘quv yurtlari hamda ilmiy markazlardan tashrif buyurgan 10 nafar taniqli rus olimlari – turli fan sohalarida e’tirof etilgan mutaxassislar, xalqaro miqyosda tan olingan ilmiy yutuqlarga ega tadqiqotchilar 6-13- oktabr kunlari Toshkent, Chirchiq, Andijon, Farg‘ona va Namangan shaharlaridagi o‘quvchi-yoshlar hamda talabalarga ma’ruzalar o‘qishi haqida xabar bergan edik.
Bugun, 6-oktabrdan boshlab Oʻzbekiston Respublikasida “Kelajak olimlari” xalqaro loyihasining birinchi ilmiy-ma’rifiy tadbirlari start oldi.
Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida ham mazkur loyiha doirasidagi dasturlar tashkil etildi. Tadbirni OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi.
Mutaxassislar oʻz ma’ruzalari va taqdimotlari davomida yangi, noyob materiallar yaratish va ularni amaliy hayotda qo‘llash, atrof-muhit o‘zgarishlari va sayyoramiz kelajagi kabi zamonaviy ilmiy yutuqlar haqida so‘z yuritdilar.
Loyiha orqali OʻzDJTU talabalari zamonaviy olimlar bilan bevosita muloqot qilish, ilmiy tadqiqotlar natijalari bilan tanishish, savollar berish, ilm-fan sohasida muvaffaqiyatli faoliyat yuritish uchun zarur kompetensiyalar haqida bilib olish; tadqiqotchilar va o‘qituvchilar esa professional aloqalarini kengaytirib, tajriba almashish hamda qo‘shma ilmiy tadqiqotlar istiqbollarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Ma’lumot uchun: “Kelajak olimlari” loyihasi Rossiya Fan va oliy ta’lim vazirligi tashabbusi bilan, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi, Rossotrudnichestvo agentligi hamda “Nauka.rf” portali ko‘magida amalga oshirilmoqda. Loyiha tashkilotchisi esa A.S. Pushkin nomidagi Rossiya davlat rus tili instituti hisoblanadi.

Russian Scientists Conduct Lectures for Youth of Uzbekistan
Ten renowned Russian scientists from leading universities and research centers in Moscow, Novosibirsk, Bryansk, Kazan, Vladivostok, and Krasnoyarsk — recognized experts in various scientific fields with internationally acknowledged achievements — are delivering lectures from October 6 to 13 for students and young learners in Tashkent, Chirchiq, Andijan, Fergana, and Namangan.
Today, October 6, the first scientific and educational events of the international project "Future Scientists" have started in the Republic of Uzbekistan.
Programs within this project have also been organized at the Uzbekistan State University of World Languages (UzSWLU). The event was opened by UzSWLU Rector Ilkhomjon Tukhtasinov.
During their lectures and presentations, the specialists spoke about the creation of new unique materials and their practical applications, environmental changes, and the future of our planet — highlighting modern scientific achievements.
Through the project, UzSWLU students have the opportunity to interact directly with contemporary scientists, learn about research results, ask questions, and gain knowledge about competencies needed for successful scientific careers; meanwhile, researchers and educators can expand their professional networks, share experiences, and discuss prospects for joint scientific research.
For your information: The "Future Scientists" project is implemented at the initiative of the Ministry of Science and Higher Education of Russia, supported by the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation, the Rossotrudnichestvo agency, and the "Nauka.rf" portal. The organizer of the project is the A.S. Pushkin State Russian Language Institute.
Participation in all project events is free.
The most active participants will be rewarded with special gifts from the organizers.
The full schedule and registration details are available on the project website (https://science-future.ru/).