Selçuk universiteti vakillarining tashrifi
2025-yil 12-noyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Turkiyaning Selçuk universiteti vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Selçuk universiteti rektori prof. Hüseyin Yılmaz, xalqaro aloqalar bo‘yicha koordinatori prof. Recai Kus, Turizm fakulteti dekani prof. Bünyamin Ayhan, Aniq fanlar fakulteti professori prof. Mustafa Ersöz, prof. Mustafa Acarer va tibbiyot fakulteti dotsenti Farise Yılmaz ishtirok etdilar.
O‘zDJTU tomonidan rektor Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i va qo‘shma ta’lim dasturlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i uchrashuvda qatnashdi.
Xorijiy tillar, jurnalistika, xalqaro munosabatlar va ijtimoiy fanlar bakalavriat yo‘nalishlari bo‘yicha 3+1, magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha 1+1 formatidagi qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, o‘quv reja va dasturlarni Evropa standartlariga moslashtirish.
Ilmiy-tadqiqotlar bo‘yicha hamkorlik, jumladan doktorantlar dissertatsiyasiga qo‘shma rahbarlik, Scopus bazasidagi jurnallarda maqola chop etish, konferensiyalar va seminarlar tashkil etish.
Qo‘shma malaka oshirish kurslari, talabalar uchun grantlar, stajirovka va yozgi maktablar tashkil etish.
Professor-o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish: O‘zDJTU rus va xitoy tili o‘qituvchilarini Selçuk universitetiga yuborish, Selçuk universitetidan turk tili o‘qituvchilarini O‘zDJTUga taklif qilish.

Visit of Selçuk University Representatives
On November 12, 2025, a meeting was held at Uzbekistan State University of World Languages with representatives from Selçuk University of Turkey.
The meeting was attended by Professor Hüseyin Yılmaz, Rector of Selçuk University; Professor Recai Kus, International Relations Coordinator; Professor Bünyamin Ayhan, Dean of the Faculty of Tourism; Professor Mustafa Ersöz, Faculty of Science and Engineering; Professor Mustafa Acarer; and Dr. Farise Yılmaz, Associate Professor at the Faculty of Medicine.
From Uzbekistan State University of World Languages, Rector Ilkhomjon Tuxtasinov, Vice Rector for International Cooperation, Head of the International Cooperation Department, and Head of the Joint Education Programs Coordination Department participated in the meeting.
Establishing joint educational programs in the fields of Foreign Languages, Journalism, International Relations, and Social Sciences at the undergraduate level in a 3+1 format, and Master's programs in a 1+1 format, with curriculum and program adjustments to European standards.
Collaboration in scientific research, including joint supervision of doctoral dissertations, publishing articles in journals indexed in Scopus, and organizing conferences and seminars.
Organization of joint professional development courses, grants for students, internships, and summer schools.
Faculty exchange: Sending Uzbek State University of World Languages' Russian and Chinese language instructors to Selçuk University and inviting Turkish language instructors from Selçuk University to Uzbekistan State University of World Languages.