O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov boshchiligidagi delegatsiya a’zolarining Braziliyaning jahon reytinglarida yuqori o‘rin egallagan Sao Paulo universitetiga tashrifi haqida ma’lumot bergan edik.
Tashrif doirasida rasmiy uchrashuvlar hamda badiiy tadbirlar tashkil etilib, o‘zbek xalqining boy ma’daniy merosi namunalari ko‘rsatib o‘tildi.
Tashrif so‘ngida ikki universitet rahbariyati o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv avvalida, odatga ko‘ra, ikki universitet faoliyati va o‘qitish tizimi haqida batafsil ma’lumot taqdim etildi va videolavha namoyish qilindi.
Rasmiy tadbirda ishtirok etgan har ikkala oliygoh rektorlari kelgusida ustuvor va istiqbolli yo‘nalishlar, xususan, ilmiy tadqiqotlar sohasidagi hamkorlik ko‘lamini yanada kengaytirish, yosh olimlar uchun stajirovka dasturlarini tashkil qilish, shuningdek, almashinuv dasturlari ishtirokchilari uchun munosib sharoitlarni yaratib berish, O‘zDJTUda portugal tili o‘rgatilishini yo‘lga qo‘yish, bu borada Sao Paulo universiteti bilan hamkorlik qilish borasida kelishib olindi.

Мы сообщали о визите членов делегации во главе с ректором УзГУМЯ Ильхомжоном Тухтасиновым в университет Сан-Паулу, занимающий высокое место в мировых рейтингах Бразилии.
В рамках визита были организованы официальные встречи и творческие мероприятия, показаны примеры богатого культурного наследия узбекского народа.
По итогам визита была организована встреча руководителей двух университетов.
В начале встречи, как обычно, была представлена ​​подробная информация о деятельности двух университетов и системе образования, а также показан видеоролик.
Ректоры обоих вузов, принявшие участие в официальном мероприятии, обсудили приоритетные и перспективные направления на будущее, в частности, дальнейшее расширение сферы сотрудничества в области научных исследований, организацию программ стажировок для молодых ученых, а также создание подходящих условия для участников программ обмена. Было решено начать преподавание португальского языка и сотрудничать с Университетом Сан-Паулу.