Bir talabaga – bir loyiha
2025-yil 24-iyul kuni “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida Ilmiy va innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘limi boshlig‘i F. Abdullayeva tomonidan “Bir talabaga – bir loyiha” akseleratsiya dasturi asosida navbatdagi to‘garak mashg‘uloti o‘tkazildi.
Dasturda universitet talaba-yoshlari biznes reja tuzishda zarur bo‘lgan yuridik bilimlar, biznes reja tushunchasi, uning turlari, tarkibiy qismlari va uni amaliyotga tadbiq etish bosqichlari, shuningdek, biznes g‘oyani real startapga aylantirish bo‘yicha dastlabki nazariy va amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lishdi.
“Bir talabaga – bir loyiha” mashg‘uloti quyidagi yo‘nalishlarda tashkil etildi:
- Biznes reja tushunchasi, maqsadi va vazifalari;
- Biznes model turlari: B2C (Business-to-Customer), B2B (Business-to-Business), Freemium, Subscription, Marketplace kabi zamonaviy yondashuvlar;
- Biznes rejaning asosiy tarkibiy qismlari: kirish qismi, bozor tahlili, marketing strategiyasi, moliyaviy reja, risklar va imkoniyatlar tahlili;
- Biznes reja tuzishda zarur bo‘lgan yuridik bilimlar: tadbirkorlik shakllari (YATT, MChJ), ro‘yxatga olish jarayonlari, soliqqa tortish, litsenziyalash, shartnoma huquqi va boshqalar;
- Har bir bo‘limni to‘g‘ri tuzish bo‘yicha amaliy tavsiyalar va bosqichma-bosqich amaliyotga tadbiq qilish yo‘llari.
Mashg‘ulotning amaliy qismida talabalar faol ishtirok etib, mini biznes reja loyihalarini ishlab chiqdilar. Ular o‘z biznes g‘oyalari asosida reja tuzishni sinab ko‘rib, real startapga aylantirish uchun zarur bo‘lgan dastlabki amaliy bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishdi.

Один студент — один проект
24 июля 2025 года в рамках проекта «Актуальные 90 дней» заведующая отделом коммерциализации научных и инновационных разработок Ф. Абдуллаева провела очередное занятие кружка по акселерационной программе «Один студент — один проект».
В рамках программы студенты университета получили как теоретические, так и практические знания по следующим направлениям: правовые аспекты составления бизнес-плана, понятие бизнес-плана, его виды, основные компоненты и этапы реализации, а также начальные навыки превращения бизнес-идеи в реальный стартап.
Занятие «Один студент — один проект» охватило следующие темы:
• Понятие, цель и задачи бизнес-плана;
• Современные бизнес-модели: B2C (Business-to-Customer), B2B (Business-to-Business), Freemium, Subscription, Marketplace;
• Основные разделы бизнес-плана: введение, анализ рынка, маркетинговая стратегия, финансовый план, анализ рисков и возможностей;
• Необходимые юридические знания при составлении бизнес-плана: формы предпринимательства (ИП, ООО), регистрация, налогообложение, лицензирование, договорное право и др.;
• Практические рекомендации по правильному составлению каждого раздела и пошаговое внедрение в практику.
В практической части занятия студенты активно участвовали в разработке мини-бизнес-планов. Они попробовали составить планы на основе собственных идей и получили базовые практические знания, необходимые для превращения этих идей в стартапы.