Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 27-apreldagi PQ- 3682-sonli Qaroriga muvofiq har yili xorijiy innovatsion va ilmiy markazlar, investitsion fondlar, texnologik agentliklar, texnoparklar va biznes inkubatorlarning faol ishtirokida xalqaro interaktiv innovatsiyalar yarmarkalarini va xalqaro innovatsion-investitsion forumlarni oʻtkazish hamda 2018-yil 7-maydagi PQ-3698-son Qaroriga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasida innovatsion infratuzilmani yanada takomillashtirish, tadbirkorlikni, investitsion salohiyatni rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsilar vazirligi hamda bir qator masʼul vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda “InnoWeek” innovatsion gʻoyalar haftaligini oʻtkazish belgilangan.
Mazkur qaror ijrosini taminlash va Oʻzbekiston Respublikasida innovatsion infratuzilmani yanada takomillashtirish, taʼlim sifatini yangi bosqichga olib chiqish, taʼlimga innovatsiyalarni joriy etish kreativ taʼlimni rivojlantirish maqsadida bugun 18-oktabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida “Kreativ taʼlim va innovatsiyalar-Yangi Oʻzbekiston tarqqiyotining asosi” shiori ostida “InnoWeek.uz2023” haftaligi oʻtkazilmoqda.
Mazkur haftalikning bosh maqsadi – xorijiy va milliy ekspertlar, tahlilchilar oʻrtasida Yangi Oʻzbekistondagi oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasidagi islohotlar, ularning mohiyati, mamlakatimizda vujudga kelayotgan mutlaqo yangi innovatsion rivojlanish sohasidagi ustuvor vazifalar toʻgʻrisida fikr almashishdan iborat.
Tadbirda universitet professor-oʻqituvchilari, doktarantlar, magistr va iqtidorli talabalar ishtrok etishi rejalashtirilgan.
Innoweek 2023 natijalari Universitet rasmiy (http://uzswlu.uz/)
saytiga va Ilmiy-innovatsion ishlamalarni tijoratlashtirish
boʻlimining rasmiy telegram kanaliga (https://t.me/UzDJTU)
joylashtiriladi.
“Innoweek”dan koʻzlangan maqsadlar:
- Oʻzbekiston va rivojlangan mamlakatlarda texnologiyalar transferi jarayonini, shuningdek, iqtisodiyot va xususiy tadbirkorlikni real sektor korxonalarida ishlab chiqishni amalga oshirish natijalari bilan amaliy tanishib chiqishni taʼminlash orqali ichki innovatsion gʻoyalar, texnologiyalar va loyihalarni tijoratlashtirish uchun shart-sharoitlar yaratish;
- innovatsion gʻoyalarni, texnologiyalar va loyihalashda va ishlab chiqishda va joriy etishda sarmoyalarni keng jalb etish, davlat va xususiy sektorlardagi yutuq va ilm-fanni ichki va tashqi bozorda amalda samarali tatbiq etish;
- sanoat korxonalarini jadal takomillashtirishga, ilmiy-tadqiqot muassasalari, xususiy tadbirkorlar va investorlar oʻrtasida kooperatsiya aloqalarini kengaytirishga yoʻnaltirilgan mintaqaviy va xalqaro aloqalarni rivojlantirish;
- ilmiy tadqiqotlar, innovatsion va ixtirochilik gʻoyalari, texnologiyalari va loyihalari uchun doimiy faoliyat koʻrsatadigan va toʻldirilgan axborot bankini yaratishdir.

InnoWeek 2023 Innovative Ideas Day
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 27, 2018 No. PQ-3682, to annually hold international interactive innovation fairs and international innovation-investment forums with the active participation of foreign innovation and scientific centers, investment funds, technological agencies, technology parks and business incubators, as well as in accordance with the Resolution No. PQ-3698 dated May 7, 2018, in cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan and a number of responsible ministries and agencies in order to further improve the innovative infrastructure in the Republic of Uzbekistan, create favorable conditions for the development of entrepreneurship, investment potential "InnoWeek" week of innovative ideas is scheduled.
In order to ensure the implementation of this decision and to further improve the innovative infrastructure in the Republic of Uzbekistan, to bring the quality of education to a new level, to introduce innovations in education and to develop creative education, today, October 18, at the Uzbekistan State World Languages University under the slogan "Creative education and innovations - the basis of the development of the new Uzbekistan" "InnoWeek.uz2023" week is being held.
The main goal of this week is to exchange opinions among foreign and national experts and analysts about the reforms in the field of higher education, science and innovation in New Uzbekistan, their essence, and the priority tasks in the field of innovative development emerging in our country.
University professors, doctoral students, master's and talented students are scheduled to participate in the event.
Innoweek 2023 results University official (http://uzswlu.uz/)
to the site and commercialization of scientific and innovative works
to the official telegram channel of the department (https://t.me/UzDJTU)
will be placed.
Innoweek goals:
- Creating conditions for the commercialization of internal innovative ideas, technologies and projects by ensuring practical familiarization with the process of technology transfer in Uzbekistan and developed countries, as well as the results of the development of economy and private entrepreneurship in real sector enterprises;
- wide attraction of investments in innovative ideas, technologies and design, development and implementation, effective implementation of achievements and science in the domestic and foreign markets in the public and private sectors;
- development of regional and international relations aimed at rapid improvement of industrial enterprises, expansion of cooperative relations between research institutions, private entrepreneurs and investors;
- to create a constantly functioning and filled information bank for scientific research, innovative and inventive ideas, technologies and projects.