O‘zbekiston delegatsiyasi Kordoba Milliy universitetida madaniy-ma’rifiy tadbir o‘tkazdi
Tashrif doirasida 2025-yil kuzida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan UNESCO Bosh Assambleyasining 43-yig‘ilishiga tayyorgarlik doirasida “O‘zbekiston: bebaho madaniy merosi” mavzusida madaniy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Mazkur tadbir davomida O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari tomonidan mamlakatimizning boy madaniyati, urf-odatlari, milliy an’analari hamda buyuk allomalari haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Tadbir doirasida tashkil etilgan ko‘rgazmada O‘zbekiston Respublikasining davlat bayrog‘i, milliy liboslar, so‘zana, hunarmandchilik buyumlari va boshqa ko‘rgazmali materiallar ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Ko‘rgazma mehmonlarga O‘zbekistonning o‘ziga xos madaniyati, xalqona san’ati va milliy qadriyatlarini yaqinroq tanishtirish, ikki tomonlama do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qildi.
Ma’lumot uchun: Kordoba Milliy universiteti (UNC) – Lotin Amerikadagi eng qadimiy va nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri hisoblanadi. 1613-yilda tashkil etilgan ushbu universitet Argentinaning Kordoba shahrida joylashgan. UNC akademik mukammallik, ilmiy izlanishlar, ijtimoiy faollik va xalq ta’limiga sodiqlik tamoyillari bilan tanilgan. 2025-yilgi QS World University Rankings reytingiga ko‘ra, mazkur universitet dunyoning eng yaxshi 1000 ta oliy ta’lim muassasasi ro‘yxatiga kiritilgan.

Uzbekistan Delegation Holds Cultural-Educational Event at the National University of Córdoba
On April 29, 2025, a delegation from Uzbekistan State World Languages University visited one of Argentina’s most prestigious higher education institutions – the National University of Córdoba (Universidad Nacional de Córdoba – UNC).
As part of the visit, a cultural and educational event titled “Uzbekistan: Priceless Cultural Heritage” was held in preparation for the 43rd session of the UNESCO General Assembly, which will take place in Samarkand in autumn 2025.
During the event, members of the delegation provided detailed information about Uzbekistan’s rich culture, customs, national traditions, and great scholars. An exhibition organized as part of the event featured the national flag of the Republic of Uzbekistan, traditional clothing, suzani textiles, handicrafts, and other displays, which generated great interest among the attendees.
The exhibition aimed to introduce guests to the unique culture, folk art, and national values of Uzbekistan while also strengthening bilateral friendly relations.
For information: The National University of Córdoba (UNC) is one of the oldest and most prestigious universities in Latin America. Founded in 1613, it is located in the city of Córdoba, Argentina. UNC is known for its academic excellence, research, social engagement, and commitment to public education. According to the 2025 QS World University Rankings, it is listed among the world’s top 1,000 universities.