O‘zbekiston delegatsiyasi Kordoba Milliy universitetida madaniy-ma’rifiy tadbir o‘tkazdi
Tashrif doirasida 2025-yil kuzida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan UNESCO Bosh Assambleyasining 43-yig‘ilishiga tayyorgarlik doirasida “O‘zbekiston: bebaho madaniy merosi” mavzusida madaniy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Mazkur tadbir davomida O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari tomonidan mamlakatimizning boy madaniyati, urf-odatlari, milliy an’analari hamda buyuk allomalari haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Tadbir doirasida tashkil etilgan ko‘rgazmada O‘zbekiston Respublikasining davlat bayrog‘i, milliy liboslar, so‘zana, hunarmandchilik buyumlari va boshqa ko‘rgazmali materiallar ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Ko‘rgazma mehmonlarga O‘zbekistonning o‘ziga xos madaniyati, xalqona san’ati va milliy qadriyatlarini yaqinroq tanishtirish, ikki tomonlama do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qildi.
Ma’lumot uchun: Kordoba Milliy universiteti (UNC) – Lotin Amerikadagi eng qadimiy va nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri hisoblanadi. 1613-yilda tashkil etilgan ushbu universitet Argentinaning Kordoba shahrida joylashgan. UNC akademik mukammallik, ilmiy izlanishlar, ijtimoiy faollik va xalq ta’limiga sodiqlik tamoyillari bilan tanilgan. 2025-yilgi QS World University Rankings reytingiga ko‘ra, mazkur universitet dunyoning eng yaxshi 1000 ta oliy ta’lim muassasasi ro‘yxatiga kiritilgan.

29 апреля 2025 года делегация Узбекского государственного университета мировых языков посетила одно из престижных высших учебных заведений Аргентины — Национальный университет Кордовы (Universidad Nacional de Córdoba – UNC).
В рамках визита в преддверии 43-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО, которая состоится осенью 2025 года в Самарканде, было организовано культурно-просветительское мероприятие на тему «Узбекистан: бесценное культурное наследие».
Во время мероприятия члены делегации подробно рассказали о богатой культуре, обычаях, национальных традициях и великих учёных Узбекистана. Выставка, организованная в рамках мероприятия, включала Государственный флаг Республики Узбекистан, национальную одежду, сузане, изделия народных промыслов и другие экспонаты, вызвавшие большой интерес у участников.
Выставка способствовала более глубокому знакомству гостей с уникальной культурой Узбекистана, народным искусством и национальными ценностями, а также укреплению двусторонних дружеских отношений.
Для информации: Национальный университет Кордовы (UNC) — одно из старейших и наиболее авторитетных высших учебных заведений Латинской Америки. Основанный в 1613 году, университет расположен в городе Кордова, Аргентина. UNC известен своими принципами академического совершенства, научных исследований, социальной активности и приверженности народному образованию. Согласно рейтингу QS World University Rankings 2025 года, университет входит в число 1000 лучших вузов мира.