O‘zDJTU talabalar yotoqxonasida favqulodda vaziyatlar bo‘yicha o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi
2025-yil 10-sentabr kuni soat 20:00 dan 22:00 gacha O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalar yotoqxonasi hududida Uchtepa tumani Favqulodda vaziyatlar bo‘limi hamda tuman Favqulodda vaziyatlar quyi tizimiga kiruvchi (FVDqT) tashkilotlar hamkorligida favqulodda vaziyatlarda to‘g‘ri harakatlanish bo‘yicha o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi.
Mazkur mashg‘ulotning asosiy maqsadi – yong‘in va boshqa favqulodda holatlar yuz bergan taqdirda talabalarning o‘zini to‘g‘ri tutishi, evakuatsiya qoidalariga rioya qilishi, xavfsizlik choralarini bilishi hamda tegishli xizmatlar bilan hamkorlikda tezkor harakat qila olish ko‘nikmalarini shakllantirishdan iborat bo‘ldi.
O‘quv mashg‘ulotida Favqulodda vaziyatlar bo‘limi xodimlari talabalar bilan amaliy mashqlarni o‘tkazib, yong‘in sodir bo‘lganda o‘t o‘chirish vositalaridan foydalanish tartibi, birinchi yordam ko‘rsatish usullari va xavfsiz hududga evakuatsiya qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda rahbariyat vakillari ham ishtirok etib, mashg‘ulot jarayonini kuzatishdi.
Shuningdek, mashg‘ulot doirasida universitetning isitish tizimi va qozonxonalari ham mutaxassislar tomonidan ko‘zdan kechirildi. Tekshiruv jarayonida ularning xavfsizlik talablariga mosligi va talabalarning xavfsiz sharoitda istiqomat qilishi uchun barcha zarur choralar ko‘rilgani ta’kidlandi.
Mazkur mashg‘ulot talabalar uchun amaliy tajriba maktabiga aylandi hamda ularning favqulodda vaziyatlarda o‘zini tutish madaniyatini oshirishga xizmat qildi.

В общежитии УзГУМЯ прошли учебные учения по чрезвычайным ситуациям
10 сентября 2025 года с 20:00 до 22:00 на территории студенческого общежития Узбекского государственного университета мировых языков в сотрудничестве с Отделом по чрезвычайным ситуациям Учтепинского района и организациями, входящими в нижестоящую систему МЧС (ФВДкТ), были проведены учебные учения по действиям в чрезвычайных ситуациях.
Цель данных учений — формирование у студентов навыков правильных действий в случае пожара и других чрезвычайных ситуаций, соблюдение правил эвакуации, знание мер безопасности и умение быстро и слаженно взаимодействовать с соответствующими службами.
Сотрудники отдела ЧС провели с участниками практические занятия, объяснили порядок использования огнетушителей при пожаре, способы оказания первой помощи и правила эвакуации в безопасную зону.
В учениях приняли участие ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов и представители руководства, которые наблюдали за процессом тренировки.
В рамках мероприятия специалисты также провели проверку системы отопления и котельных университета. В ходе осмотра было отмечено, что все меры для обеспечения безопасного проживания студентов были приняты, а оборудование соответствует требованиям безопасности.
Данные учения стали практической школой для студентов и способствовали повышению культуры поведения в чрезвычайных ситуациях.