11-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Diniy bag‘rikenglik va Islom dinining mohiyati” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirni universitetning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Valijon Sa’diyev ochib berib, diniy bag‘rikenglikning jamiyatdagi o‘rni va yoshlarning ma’naviy tarbiyasida uning ahamiyati haqida so‘z yuritdi.
Ushbu tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi mutaxassislari Zulhaydar Sultonov va Jamshid Aliyev ishtirok etib, talabalar va professor-o‘qituvchilar uchun diniy bag‘rikenglik, Islom dinining asl mohiyati, diniy qadriyatlarning jamiyatdagi o‘rni haqida batafsil ma’lumot berishdi.
Tadbir davomida turli diniy oqimlar, ularning jamiyatga ta’siri, ekstremizm va radikalizm xavflari hamda diniy madaniyatni oshirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan batafsil javob olishdi.
Tadbir so‘ngida mehmonlarga ishtiroki va bergan qimmatli ma’lumotlari uchun universitet tomonidan minnatdorchilik bildirildi hamda tashakkurnomalar taqdim etildi.

11 февраля в Узбекском государственном университете мировых языков был организован круглый стол на тему «Религиозная толерантность и сущность ислама».
Мероприятие открыл первый проректор по вопросам молодежи и духовно-просветительской работы университета Валиджон Саидиев, который рассказал о значении религиозной толерантности в обществе и ее важности в духовном воспитании молодежи.
В данном мероприятии приняли участие специалисты Комитета по делам религий Республики Узбекистан Зулхайдар Султанов и Джамшид Алиев, которые подробно рассказали студентам и профессорско-преподавательскому составу о религиозной толерантности, истинной сущности ислама и роли религиозных ценностей в обществе.
В ходе круглого стола обсуждались различные религиозные течения, их влияние на общество, угрозы экстремизма и радикализма, а также вопросы повышения религиозной культуры. Кроме того, участники получили подробные ответы от специалистов на интересующие их вопросы.
В завершение мероприятия гостям была выражена благодарность за участие и предоставленную ценную информацию, а также вручены благодарственные письма от университета.